prawda czy fałsz?

Błędy prezentacji: prawda czy fałsz? Nie czytaj slajdów.

Błędy prezentacji: prawda czy fałsz? Nie czytaj slajdów.

Nie czytaj slajdów

Prawda czy fałsz?

Wiele razy spotkałeś się już z prezentacjami, podczas których prowadzący nie tyle obracał się do slajdów, co po prostu czytał ich zawartość. Dla mnie dość dużym przeżyciem było spotkanie w 2011, na zaproszenie ambasady jednego z śródziemnomorskich krajów i izby współpracy gospodarczej z tymże krajem. Prelegenci stosowali tę technikę nagminnie, natomiast rekord pobił mówca, który skopiował żywcem zawartość z Microsoft Word do Power Pointa a potem, z notatek, czytał słowo w słowo to, co my widzieliśmy na slajdzie.
Czy można zatem czytać slajdy? Oczywiście, że można. Trzeba tylko pogodzić się z faktem, że zamiast mówcy jesteś „głosem z offu”, przestajesz prezentować materiał i rezygnujesz świadomie z wszystkich narzędzi wpływu na widownię i pracy z widownią. Twoi słuchacze już po pierwszych slajdach zorientują się, że równie dobrze mogliby dostać materiał mailem, w postaci slajdów z notatkami głosowymi. Ich uwaga skupi się raczej na problemach dnia codziennego, odbieraniu poczty i czytaniu agendy niż na podążaniu za Twoją narracją.

Czy można czytać slajdy tak, żeby to było interesujące? Tak, jeśli czytanie slajdów będzie dialogiem z publicznością. Innymi słowy, jeśli oprócz czytania slajdów, pomiędzy tekst wpleciemy coś jeszcze. Rewelacyjnym przykładem genialnej prezentacji – z „czytaniem slajdów” jest pokaz Hansa Roslinga, do zobaczenia tutaj:

http://www.youtube.com/watch?v=hVimVzgtD6w.

Jak już skończysz oglądać, zauważysz, że na „slajdach” Hansa nie ma w ogóle tekstu, a mimo to Hans „czyta” te slajdy. Ot, cała sztuka czytania ze slajdów.

Werdykt:

Nie czytaj slajdów. Absolutnie nie projektuj slajdów, na których jest tekst do czytania. Użyj zasady 3-7: slajd powinien być zrozumiany przez widownię w trzy sekundy, jak chodzi o zawartość i czytelność. Slajd powinien miec tyle tekstu, zeby można go było przeczytać w 7 sekund.

Leave a Reply